Genel

Hakkımda

Emin Aktürk, 1988 yılında Erzurum’un Olur İlçesine bağlı Taşlıköy’de dünyaya gelmiştir.
Çocukluğunun ilk yıllarını köyünde geçiren Aktürk 1993 senesinin sonlarında ailesiyle birlikte gurbet yollarına düşmüş, İstanbul’a göç etmiştir. Bu zor ayrılış onun daha sonra yazacağı şiirlerine de aksetmiştir.
Aslında edebiyattan ziyade teknik bir eğitim almış olan Aktürk orta öğretimini Yakacık Endüstri Meslek Lisesi “Elektrik”bölümün de,Yükseköğretimini ise Kırıkkale Üniversitesi‘’Elektronik Haberleşme’’bölümünde tamamlamıştır.
Her zaman kendisini “Erzurum ‘lu bir garip kulum işte!” diye tanımlayan Aktürk, Anadolu insanının gönüllerini aydınlatan aşık ve ozanların izinden gitmiş ve her daim ‘’aşk, sıla, gurbet, yar, vatan ve memlekete dair’’ duygularını sanatsal bir dille yazıya dökme gayreti içerisinde olmuştur.
2008 yılında dönemin en büyük halk âşıklarından olan Âşık Mevlüt İhsani’yi ziyaret eder ve o güzide insanın;

Yeni çırak ettim Emin Aktürk’ü
Dilerim ki başa gelesin oğul
Üstüne giyinmiş sevdanın kürkü
Bende seni sevdim bilesin oğul

..
Vücutlar dayanmaz aşk ateşine
Gönlümü büledim aşkın yaşına
Yıllardır düşmüşüm gam telaşına
Akibette varıp gülesin oğul

..
Mevlüt İhsani’yim eyledim deva
Seni çırak ettim yaptım dua
Sana yardım etsin Cenabı Mevla
Ferhat gibi dağı delesin oğul

dizelerine mazhar olur. Aktürk, yazdığı bütün şiirleri, edebe uygun olarak, “Ustam” dediği Aşık İhsanii’ye takdim edip iznini aldıktan sonra yayınlamıştır. “Gönlümden dökülüp karaladığım satırlar” diye tanımladığı şiirleri birçok internet sitesi ve gazetelerde yer almıştır. ”Aşkım,Gönlüm,Vatanım” adında şiir kitabı bulunmaktadır.
Halen bir kamu kuruluşunda aldığı eğitimle ilgili olarak “Bilgi İşlem” bölümünde çalışmakta olan Erzurum aşığı Emin Aktürk evli ve üç çocuk babasıdır.
Emin Aktürk
www.eminakturk.com.tr

Yorum

Yorum yazmak için buraya tıklayın

En Çok Okunanlar

Video